В 3 роки дитина починає активно контактувати з оточуючими. Проте, батьки продовжують залишатися її основним прикладом, орієнтиром. І саме на них покладена відповідальність за організацію дозвілля, грамотний розвиток особистості.
Трирічний вік знаменується різким стрибком кмітливості чада, який вже з легкістю:
· розрізняє ліву і праву сторони;
· знає кілька простеньких віршиків;
· вірно вживає займенники;
· збирає предмети в групи;
· їздить на триколісному велосипеді;
· складає картинки з великих пазлів;
· вміє знайти потрібну іграшку;
· пояснює схожість, відмінність між предметами;
· малює, ліпить без сторонньої допомоги.
Важливо вже в 3 роки привчити до навичкам гігієни: розчісування, миття рук, чищення зубів, використання хусточки. Нічого страшного, якщо ви не дозволяєте чистити зуби за допомогою пасти, самостійно користуватися гребінцем. Корисно прищепити саму звичку вранці та ввечері стежити за порожниною рота, зачіскою, тілом, одягом.
· Цікаво: як вибрати молочну суміш.
· А ще малюк повинен бути привчений до акуратності: вмінню складати речі, своєчасно переодягатися, якщо одяг забруднений. Так як діти проводять багато часу на підлозі, завдання батьків – стежити за ідеальною чистотою приміщення, своєчасним провітрюванням.
· Приблизний план на день: чим зайнятися з дитиною 3 років вдома.
· Головне – розподілити режим неспання і відпочинку раціонально. Чіткий розпорядок дня – це гарантія гарного самопочуття, емоційної стабільності, підтримання здорової фізичної форми. Чим раніше малюк звикне до режиму, тим простіше йому буде адаптуватися в соціумі. Для непосид, які відвідують дитячий садок, точний розпорядок дня – це норма. Аналогічний режим повинен поширюватися і на тих, хто залишається вдома.
· Підйом потрібно здійснювати в один і той же час. Відхилятися в ту або іншу сторону не рекомендується. Сталість спростить не тільки саме пробудження, але і вечірнє засинання. У вихідний день можна дозволити дитині повалятися в ліжку трішки довше звичайного, але і залежуватися їй до обіду теж не можна дозволяти, щоб не вибити із звичної колії.
· Гігієнічні процедури. Тут важливіше виробити звичку вмиватися, при цьому не обов’язково стежити, щоб малюк все зробив, як годиться.
· Організація харчування по годинах. У хвилини перекусу можна пропонувати борошняне, солодке. Краще дати склянку свіжого соку, фрукти, ягоди.
· Обов’язковим пунктом повинні стати щоденні прогулянки на свіжому повітрі в будь-яку погоду. Перешкодою може стати тільки злива, стихійний вітер. Дощ, мороз не повинні лякати ні батьків, ні дітей. Головною умовою при цьому виступає якісний одяг і взуття.
· Денний сон – ще один обов’язковий момент, який здатний зберегти дитячу психіку і фізичну працездатність в хорошій формі.
· Ігри, розваги, самостійне проведення часу.
Грамотні батьки не упустять часу і дозволять дитині, яка не відвідує дитячий заклад, розвиватися різнопланово.
Чим зайняти 3-річну дитину вдома
До 3 років непосида запросто може організувати свій ігровий час. Батькам не можна піддаватися спокусі залишити її наодинці з собою, щоб зайнятися своїми справами. Важливіше спілкування, розвиваючих ігор в його віці нічого бути не може. Крім того, не можна відмахуватися від оповідань, умовиводів, втомлюватися відповідати на питання, інакше її допитливість може різко вичерпатися.
Фізичні вправи, ігри на повітрі
«Випустити пар», пограти в м’яч, догонялки, дозволити покататися на велосипеді – важлива складова фізичного розвитку. Рухливі ігри формують координацію рухів, зміцнюють м’язи, вчать непосиду падати, групуватися.
Головоломки, розвиваючі іграшки
Конструктори, пазли, мозаїки, калейдоскоп, кубики повинні бути в арсеналі ігор будь-якої дитини. Розвиток мислення, дрібної моторики не повинен зупинятися ні за яких умов.
Малювання, ліплення, рольові ігри
Розвиток просторового, творчого мислення, фантазії не менш важливі для трирічного чада. Батьки зобов’язані подбати про наявність наборів «юного перукаря», «лікаря», «таксиста», побути в ролі клієнтів, пацієнтів, забезпечити місце і приналежності для малювання, ліплення, аплікацій.
Крім того, творчі завдання можуть захопити малюка на деякий час і надати мамі вільні хвилини для особистих справ. При цьому треба завжди бути напоготові – вчасно підказати, «домалювати», «виліпити», відрізати, якщо щось не виходить.
Допомога по дому
На те, щоб виконати спільно домашню роботу, потрібно купу терпіння і витримки. дозволяйте дітям брати участь в процесі збирання, приготування їжі, при сортуванні чистої білизни. Це не тільки дозволить зайняти справою, але ще і привчить до акуратності.
Наприклад, складаючи світлу білизну в пральну машину, попросіть дитину принести лялькове плаття білого кольору. Малюк при цьому закріпить знання кольорів, спантеличитися і знайде серед іграшок потрібну річ, переодягне ляльку, буде зайнятий на час і надасть вам вільний час. Розбираючи речі після прання, крихті теж можна дати відповідальне завдання – скласти окремо свої шкарпетки, розібрати їх по парам.
Читання книг, перегляд мультфільмів
Не відмахується від дитини, яка просить почитати книжку. Не забувайте кожного разу після прочитання, обов’язково обговорити сюжет казки, оповідання, мультфільму. Цим ви не тільки розвиваєте словниковий запас, а й вчите думати, розвиваєте пам’ять.
Думаю, буде зайвим нагадати про те, що у віці трьох років шкідливо дивитися телевізор довгий час. Про це не втомлюються повторювати відомі медики, педагоги. Намагайтеся обмежувати час перебування за телевізором однією серією мультфільму.
Важливо побачити в віці 3 років, до чого тягнеться дитина, що у неї виходить найкраще, всіляко заохочувати такі вправи. Якщо виявляться особливі схильності, таланти – батькам слід проявити ініціативу і почати водити її на індивідуальні курси іноземних мов, танці, плавання, малювання, заняття музикою.
Підготувала: вихователь Положенцева І.А.