ШАНОВНІ БАТЬКИ!
Вiдокремлений пiдроздiл «Запорiзький вiддiл Державної установи «Запорiзький обласний центр контролю та профiлактики хвороб Мiнiстерства охорони здоров'я України» звертається з інформацією щодо профілактичних заходів від поліомієліту та формування прихильності до вакцинації
Що таке поліомієліт?
Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, яке спричиняє поліовірус.
У близько 0,5% випадків поліовірус переміщується з кишківника і вражає центральну нервову систему, що призводить до розвитку в’ялого паралічу, часто невиліковного.
Як передається поліомієліт?
Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, заражені їжу та воду.
Захворіти на поліомієліт може кожна людина.
Проте найбільш сприйнятливими до вірусу поліомієліту є діти у віці до п’яти років.
Якими є симптоми захворювання?
Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом триває від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт.
У 70% випадків захворювання має безсимптомний перебіг. Але його носій становить небезпеку для інших людей зі слабшим імунітетом.
У 25% випадків поліо має симптоми, що нагадують грип (гарячка, головний біль, нудота, біль у животі).
Поліовірус спричиняє рухові розлади: біль в уражених м’язах, повний параліч, що може розвинутися за кілька годин.
Які ускладнення може зумовити поліомієліт?
Невиліковний параліч є одним з найважчих ускладнень. Він може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя. Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. У разі одужанні після поліомієліту функції вражених недугою нервів і м’язів не відновлюються.
Наскільки це небезпечно?
Протікати захворювання може як в дуже легкій формі, так і у вкрай важкій. Першими симптомами поліомієліту є сильне підвищення температури тіла, головний біль, нежить, фарингіти. Можливі шлунково-кишкові розлади. Після короткого періоду поліпшення стану (2-4 дні) з’являється друга хвиля гарячки, загальне самопочуття різко погіршується. Через кілька днів у хворого раптово розвивається параліч. Найчастіше хвороба вражає ноги, рідше настає параліч м’язів тулуба і голови. У важких випадках – параліч дихальних м’язів і діафрагми, що призводить до порушення дихання і кровообігу.
Відновлення функцій м’язів може тривати кілька місяців або років. Але в багатьох випадках повністю одужати від поліомієліту неможливо. Близько 5% хворих помирають, в основному, від порушення дихання при паралічі дихальної мускулатури. У одного з 200 хворих розвиваються такі деформації хребта і кінцівок, які залишають людину інвалідом на все життя. Інші небезпечні ускладнення поліомієліту – пневмонія, ателектази легенів, інтерстиціальний міокардит, гостре розширення шлунка, важкі шлунково кишкові розлади з кровотечею, проривом, виразками, кишкова непрохідність. Тому вкрай важливо пам’ятати про захист від поліомієліту!
Як можна захиститись?
Ліків проти поліо не існує. Єдиним ефективним захистом від хвороби є вакцинація.
Існують безпечні та ефективні вакцина від поліомієліту – інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ) та оральна поліовакцина (ОПВ). Використання вакцин обох типів забезпечує необхідний захист дітей як від безпосередньо захворювання так і від можливості стати носієм вірусу та заразити інших. Ефективність вакцинації від поліомієліту сягає 99% – 100% у разі отримання повного курсу щеплень.
У 1988 році уряди створили Глобальну ініціативу щодо ліквідації поліомієліту (ГІЛП), щоб назавжди позбавити людство від цієї хвороби. Ініціатива є глобальним партнерством, в якому беруть участь національні уряди, ВООЗ, «Ротарі Інтернешнл», Центри по боротьбі із захворюваннями США і ЮНІСЕФ. З моменту створення ГІЛП число випадків захворювання на поліомієліт в усьому світі скоротилося більш ніж на 99%: з 350 000 випадків у 1988 році до 22 та 33 випадків у 2017 та 2018 році відповідно.
Поліомієліт є однією з небагатьох хвороб, які можна повністю ліквідувати, як це сталося з віспою. На сьогодні на планеті вже ліквідовано 2 та 3 типи “дикого” вірусу поліомієліту.
Викорінивши поліомієліт, ми принесемо користь дітям усього світу, і жодній дитині не доведеться більше відчути біль паралічу, викликаного поліомієлітом. Поліомієліт не має безпосереднього господаря (тобто він не вражає тварин, і його вірус не може існувати серед тварин, подібно до того, як малярія існує, наприклад, в москітів); для захисту дітей від поліомієліту існує безпечна і ефективна вакцина, він не виживає протягом тривалого часу в навколишньому середовищі і хоча він є заразним, його інфекційний період відносно нетривалий. 24 жовтня світ щороку відзначає Всесвітній день боротьби з поліомієлітом, аби нагадувати світовій спільноті про можливість повного викорінення цієї смертельно небезпечної хвороби та важливість її профілактики шляхом вакцинації.
В Україні вакцинація проти поліомієліту є в переліку обов’язкових гарантованих державою щеплень, які можна зробити у комунальних закладах безоплатно відповідно до Календаря щеплень згідно такого графіку:
1 щеплення - 2-й місяць життя дитини (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
2 щеплення - 4-й місяць (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
3 щеплення - 6-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
4 щеплення - 18-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
5 щеплення - 6 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
6 щеплення - 14 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ)).
Примітка: згідно з рекомендаціями Національної Технічної Групи Експертів з Імунізації (НТГЕІ) у 2026 року пропонується перехід на використання в Україні виключно інактивованої поліомієлітної вакцини (ІПВ). НТГЕІ рекомендує внести зміни до календаря щеплень та передбачити рутинну вакцинацію за віком за наступною схемою: 2 міс. (1 щеплення) – 4 міс. (2 щеплення) – 6 міс. (3 щеплення) – 18 міс (1-а ревакцинація) – 6 років (2-а ревакцинація).
Вакцини, що застосовують комунальні та приватні медичні заклади, зареєстровані, сертифіковані згідно вимог GMP й дозволені для використання в Україні.
В Україні для забезпечення вакцинації за кошти державного бюджету наявні вакцини ІМОВАКС ПОЛІО (ІПВ) та ОПВ виробництва Санофі Пастер, Франція.
Що робити, якщо дитина пропустила чи не робила щеплення взагалі?
Неодмінно надолужити! Якщо графік порушено, вакцинуватися можна проти будь-якої інфекції у будь-якому порядку. Головне — стежити за дотриманням інтервалів введення доз, щоб досягти максимальної ефективності.
Пам’ятайте!
Вакцинація не потребує підготовки чи змін у способі життя. Жоден наказ МОЗ чи міжнародний протокол не вимагає спеціальних аналізів чи додаткових обстежень.
Якщо у вашої дитини є хронічні захворювання — це не протипоказання до щеплення! Навпаки: діти з хронічними недугами більш уразливі, тому потребують захисту передусім.
Якщо у вашому медзакладі немає вакцини, зверніться до головного лікаря для з’ясування причини. Якщо головний лікар не може надати необхідну інформацію, зверніться у департамент/управління охорони здоров’я у вашій області.
(При підготовці інформації використано матеріали Центру громадського здоров’я МОЗ Унраїни: https://phc.org.ua/news/scho-treba-znati-pro-poliomielit-ta-yogo-profilaktiku
та "Національного порталу з імунізації": https://vaccine.org.ua/infections/poliomiyelit/ )
ШАНОВНІ БАТЬКИ!
Вiдокремлений пiдроздiл «Запорiзький вiддiл Державної установи «Запорiзький обласний центр контролю та профiлактики хвороб Мiнiстерства охорони здоров'я України» висловлює Вам свою повагу та звертається з наступним.
Законами України "Про систему громадського здоров'я", "Про захист населення від інфекційних хвороб" покладено завдання щодо проведення інформаційно-просвітницьких заходів з питань щодо щеплень дітей і батьків проти дифтерії, кашлюку та правця. Також, починаючи з 1 серпня 2024 року в м.Запоріжжі, як і в Україні в цілому, розпочато проведення додаткових заходів з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця.
На фоні тих складних подій, які ми зараз переживаємо, хочемо нагадати, що ми у великій відповідальності за життя і здоров'я наших дітей. Зараз буде доречно згадати про ризик інфікування правцем під час ігор на дитячих майданчиках, виїздів на відпочинок на природу чи іншими небезпечними хворобами, які можуть передаватись безпосередньо при спілкуванні.
Щоб убезпечити себе та своїх дітей Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб нагадує про важливість вакцинації. Також необхідно подбати про готовність своєї дитини до школи, а зокрема про щеплення, які затверджені у Національному календарі щеплень і до яких входить вакцина проти дифтерії, кашлюку та правця.
Пам'ятайте, що до школи приймають тільки вакцинованих дітей! Не варто забувати і про себе, адже дорослим показана вакцинація АДП-м кожні 10 років (26 років, 36 років і т.д.).
Діти зараз можуть вільно перетинати кордон, проте подорожі - це завжди ризик захворіти різними інфекційними хворобами. Щоб подорожувати безпечно - потрібно вакцинуватись.
Перевірте або уточніть у сімейного лікаря: чи ваші діти щеплені проти кашлюку, дифтерії та правця (АДП-м) упродовж останніх 10 років. Надолужте пропущену вакцінацію якомога швидше - це може врятувати життя вам та вашим дітям.
Дбайте про своє здоров'я та вакцінуйтесь!
#вакцінація#діти
ПАМ'ЯТКА
Перша долікарська допомога при забиттях
-
Забиття — це закриті пошкодження тканин і органів без істотного порушення їхньої структури, зазвичай спричинені ударом тупим предметом чи падінням. На місці забиттів, як правило, з'являються припухлість або крововилив (синець), зумовлений набряком прилеглих тканин і кровотечею з дрібних пошкоджених судин.
-
Послабити біль при незначних забиттях м'яких тканин допоможе холод. Бажано використовувати спеціальні гіпотермічні (охолоджувальні) пакети. У разі їх відсутності можна застосовувати підручні засоби: заморожені продукти з морозильної камери (попередньо обгорнувши їх тканиною), мокру ганчірку чи рушник, охолодити пошкоджене місце під струменем холодної води тощо.
-
При підозрі на складнішу травму (перелом, вивих, пошкодження внутрішніх органів тощо) перша долікарська допомога має відповідати тяжкості передбачуваної травми:
-
при порушенні цілісності шкіри накласти стерильну пов'язку;
-
у разі відшарування шкіри, при численних забиттях, забиттях суглобів, внутрішніх органів провести транспортну іммобілізацію (тимчасове фіксування травмованої ділянки на період транспортування до лікувального закладу);
-
при порушенні дихання чи серцевої діяльності негайно розпочати штучне дихання та масаж серця;
-
при підозрі на пошкодження внутрішніх органів потерпілому слід забезпечити спокій, заборонити вставати та ходити — переносити його можна лише на руках чи ношах.
Забиття голови
-
При забитті голови насамперед необхідно з'ясувати всі обставини травми, адже дитина може отримати струс мозку навіть через падіння з невеликої висоти.
-
Якщо після удару головою дитина відразу ж починає плакати, а упродовж 15 хвилин заспокоюється — травма мозку малоймовірна. Насторожити після падіння мають такі симптоми: непритомність, біль, припухлість у зоні удару, блідість обличчя, в'ялість, нудота чи блювання. У такому разі необхідно негайно викликати швидку допомогу.
-
У разі появи гематоми у зоні удару дитину необхідно якнайшвидше показати лікарю. Якщо на місці удару з'явилася рана, слід обробити її краї розчином йоду і накласти стерильну пов'язку
-
Якщо в результаті травми дитина пошкодила зуб, їй необхідно прополоскати рот чистою водою і звернутися до стоматолога.
У разі носової кровотечі внаслідок забиття голови необхідно посадити дитину біля вмивальника. Закидати голову не потрібно, оскільки це не пришвидшить зупинку кровотечі, а після заковтування крові може спричинити блювання. На перенісся бажано покласти лід, огорнутий тканиною. Необхідно стежити за тим, щоб дитина не сякалася і не затискала ніс. Якщо носова кровотеча триває більше 10 хвилин, необхідно викликати швидку допомогу.
ПРОФІЛАКТИКА ІНФЕКЦІЙНИХ ТА КИШКОВИХ ЗАХВОРЮВАНЬ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ
Шановні батьки!
Щоб захистити дитину від отруєнь, кишкових та інфекційних хвороб необхідно дотримуватись наступних санітарно-гігієнічних правил:
– утримувати дитину в чистоті, до дитячого садка приводити в охайному одязі, мати запасну білизну;
– мити руки після повернення додому з вулиці, після туалету, перед їжею;
– овочі та фрукти мити під проточною водою та ошпарювати кропом;
– пити тільки переварену або бутильовану воду;
– у жодному випадку не годувати дитину грибами, сушеною чи в'яленою рибою, а також м'ясними, рибними та молочними стравами, які зберігалися неналежним чином або мають прострочений термін вживання;
– не годувати дитину на вулиці (навіть фруктами чи цукерками);
– не годувати дитину продуктами, що придбані у вуличних торгівців;
– під час поширення інфекцій якомога рідше перебувати з дитиною в публічних місцях;
– уникати контакту з людьми з підозрою на інфекційні захворювання;
– при підозрі на захворювання негайно викликати лікаря та сповістити медичну сестру дошкільного закладу;
– не займатися самолікуванням.
Шановні батьки, радимо своєчасно проводити профілактичні щеплення від дитячих інфекцій.
Швидка медична допомога – «103»