top of page

Медичний порадник

травма шиї.jpg
переохолодження.jpg
перелом.jpg
відкрита рана.jpg
джгут-турнікет.jpg
опіки.jpg
людина непритомна.jpg
unnamed (7).jpg

https://www.zoda.gov.ua/news/47069/skladna-situatsiya-iz-zahvorjuvanistju-na-kir-potrebuje-dodatkovoji-posilenoji-imunizatsiji.html 

       У Запорізькій області епідситуація з кору ускладнилася також з 2017 року - зареєстровано 202 випадки (11,6 на 100 тисяч). У 2018 році відбувся зріст захворюваності у порівнянні з 2017 роком на 83% – зареєстровано 367 випадків (21,3 на 100 тисяч). За оперативними даними  на 29.08.2019 зареєстровано 874 випадки кору (49,3 на 100 тис.). Захворіли 651 дорослий (43,9 на 100 тис.) та 223 дітей (77,1 на 100 тис.).

       Загалом у Запорізькій області з початку спалаху захворіли на кір 1443 людини.  За весь період ускладнення епідситуації з кору у Запорізькій області захворіли 148 працівників закладів охорони здоров’я, їх питома вага в загальній кількості захворілих склала 10%. Захворюваність реєструвалася в закладах охорони здоров’я м. Запоріжжя – 63 випадки, м. Мелітополі – 19, м. Бердянську – 17, м. Енергодарі – 4, Василівському районі – 16, Приазовському районі – 12, Приморському – 6, Вільнянському  - 7. Ще в п’яти районах області зареєстровано по 1-3 випадки.

        За 2017-2019 роки захворіли 28 працівників закладів освіти, 29 студентів. Більшість захворілих  проти кору не були щеплені або не мають даних про щеплення. В 2019 році серед захворілих дорослих не мають щеплень проти кору  85%, серед дітей – 62%.

З 2017 року в області зареєстровано 19 спалахів кору в організованих колективах та в побуті, в т.ч два – у 2017 році, 17 – у 2019 році. Захворіли під час спалахів 183 особи (14% від усіх захворілих), у т.ч. 120 дітей та 63 дорослих. У 2019 році шість спалахів виникло в побуті, де діти не вакцинувались з релігійних причин. Загалом  у 2019 році при спалахах захворіли 53 дитини,  35 із них (63%) –  діти, яких батьки не щепили за релігійними переконаннями. У 2017 році був зареєстрований спалах серед осіб ромської національності (35 захворілих, у т.ч. 27 дітей), де всі захворілі також не мали щеплень проти кору.

        З метою стабілізації епідситуації з кору в Україні та області з 2017 року проводяться посилені заходи з імунізації проти кору дітей, з 2018 року – дорослих груп ризику. А це — медичні працівники, працівники освітніх закладів та немедичні працівники закладів охорони здоров’я, представники силових структур - МВС, Міноборони, СБУ, Національної поліції України, Національної гвардії України, Прикордонної служби України, Державної служби охорони, а також студенти. Проте на теперішній час залишається велика кількість не щеплених як серед дітей, так і серед дорослих груп ризику.

         Таким чином, попри проведення з 2017 року системних додаткових заходів з імунізації проти кору дітей захворюваність залишається високою. Зберігається ризик продовження та посилення спалаху кору у регіонах, де залишаються діти та молоді дорослі, які не отримали планові щеплення в попередні роки. Ситуація може погіршитися через недостатній рівень колективного імунітету в когорті дорослих.

          В умовах напруженої епідемічної ситуації та за результатами проведених нарад з представниками обласних департаментів охорони здоров’я, освіти та науки МОЗ України наголосило на важливості проведення додаткової посиленої імунізації, а саме: серед дітей дошкільного та шкільного віку, студентів середніх та вищих навчальних закладів без обмежень по віку, а також серед дорослих із груп професійного ризику (медичних та немедичних працівників закладів охорони здоров’я, працівників закладів освіти, службовців силових структур тощо).

          Зважаючи на важливість проблеми, регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій погодила Календарний план заходів щодо додаткової посиленої імунізації населення проти кору в Запорізькій області.

Аналогічні заходи мають вжити  голови районних державних адміністрацій, які повинні доручити провести додаткові заходи з посиленої імунізації проти кору населення головним лікарям, директорам територіальних центрів ПМСД, керівникам структурних підрозділів освіти та науки, керівникам закладів освіти; забезпечити їх проведення відповідно до Календарного плану, взяти під особистий контроль його виконання та проводити оперативний моніторинг виконання Календарного плану. 

ПАМ'ЯТКА

Перша долікарська допомога при забиттях

  • Забиття — це закриті пошкодження тканин і органів без істотного порушення їх­ньої структури, зазвичай спричинені ударом тупим предметом чи падінням. На місці забиттів, як правило, з'являються припухлість або крововилив (синець), зумовлений набря­ком прилеглих тканин і кровотечею з дрібних пошкоджених судин.

  • Послабити біль при незначних забиттях м'яких тканин допоможе холод. Бажано використовувати спеціальні гіпотермічні (охолоджувальні) пакети. У разі їх відсутнос­ті можна застосовувати підручні засоби: заморожені продукти з морозильної камери (попередньо обгорнувши їх тканиною), мокру ганчірку чи рушник, охолодити пошко­джене місце під струменем холодної води тощо.

  • При підозрі на складнішу травму (перелом, вивих, пошкодження внутрішніх орга­нів тощо) перша долікарська допомога має відповідати тяжкості передбачуваної травми:

  • при порушенні цілісності шкіри накласти стерильну пов'язку;

  • у разі відшарування шкіри, при численних забиттях, забиттях суглобів, вну­трішніх органів провести транспортну іммобілізацію (тимчасове фіксування травмованої ділянки на період транспортування до лікувального закладу);

  • при порушенні дихання чи серцевої діяльності негайно розпочати штучне ди­хання та масаж серця;

  • при підозрі на пошкодження внутрішніх органів потерпілому слід забезпечи­ти спокій, заборонити вставати та ходити — переносити його можна лише на руках чи ношах.

Забиття голови

  • При забитті голови насамперед необхідно з'ясувати всі обставини травми, адже дитина може отримати струс мозку навіть через падіння з невеликої висоти.

  • Якщо після удару головою дитина відразу ж починає плакати, а упродовж 15 хви­лин заспокоюється — травма мозку малоймовірна. Насторожити після падіння ма­ють такі симптоми: непритомність, біль, припухлість у зоні удару, блідість обличчя, в'ялість, нудота чи блювання. У такому разі необхідно негайно викликати швидку допомогу.

  • У разі появи гематоми у зоні удару дитину необхідно якнайшвидше показати лі­карю. Якщо на місці удару з'явилася рана, слід обробити її краї розчином йоду і наклас­ти стерильну пов'язку

  • Якщо в результаті травми дитина пошкодила зуб, їй необхідно прополоскати рот чистою водою і звернутися до стоматолога.

У разі носової кровотечі внаслідок забиття голови необхідно посадити дитину біля вмивальника. Закидати голову не потрібно, оскільки це не пришвидшить зупин­ку кровотечі, а після заковтування крові може спричинити блювання. На перенісся ба­жано покласти лід, огорнутий тканиною. Необхідно стежити за тим, щоб дитина не ся­калася і не затискала ніс. Якщо носова кровотеча триває більше 10 хвилин, необхідно викликати швидку допомогу.

ПРОФІЛАКТИКА ІНФЕКЦІЙНИХ ТА КИШКОВИХ ЗАХВОРЮВАНЬ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

Шановні батьки!

Щоб захистити дитину від отруєнь, кишкових та інфекційних хвороб необхідно дотримуватись наступних санітарно-гігієнічних правил:

– утримувати дитину в чистоті, до дитячого садка приводити в охайному одязі, мати запасну білизну;

– мити руки після повернення додому з вулиці, після туалету, перед їжею;

– овочі та фрукти мити під проточною водою та ошпарювати кропом;

– пити тільки переварену або бутильовану воду;

– у жодному випадку не годувати дитину грибами, сушеною чи в'яленою рибою, а також м'ясними, рибними та молочними стравами, які зберігалися неналежним чином або мають прострочений термін вживання;

– не годувати дитину на вулиці (навіть фруктами чи цукерками);

– не годувати дитину продуктами, що придбані у вуличних торгівців;

– під час поширення інфекцій якомога рідше перебувати з дитиною в публічних місцях;

– уникати контакту з людьми з підозрою на інфекційні захворювання;

– при підозрі на захворювання негайно викликати лікаря та сповістити медичну сестру дошкільного закладу;

– не займатися самолікуванням.

Шановні батьки, радимо своєчасно проводити профілактичні щеплення від дитячих інфекцій.

Швидка медична допомога – «103»

 

bottom of page