Дошкільний вік - найважливіший період, коли формується людська особистість, і закладаються міцні основи досвіду життєдіяльності, здорового способу життя. Малюк за своїми фізіологічними особливостями не може самостійно визначити всю міру небезпеки. Тому на дорослу людину природою покладена місія захисту своєї дитини. Дітям потрібно розумно допомагати уникати пошкоджень, адже неможливо весь час водити їх за руку, утримувати біля себе. Необхідно виховувати звичку правильно користуватися предметами побуту, вчити поводитися з тваринами, кататися на велосипеді, пояснювати, як треба вести себе на подвір'ї, на вулиці і вдома. Потрібно прищеплювати дітям навички поведінки з ситуаціях, що можуть призвести отриманням травм, формувати у них уявлення про найбільш типових, часто зустрічаються ситуаціях. Вважається за необхідне створити педагогічні умови для ознайомлення дітей з різними видами небезпек.
Кожній мамі добре відомо, скільки несподіваних небезпек (явних і прихованих) підстерігає її дитини на вулиці, в школі, вдома і в будь-якому іншому місці. Оскільки батьки не можуть постійно перебувати разом зі своїм малюком, слід навчити його необхідним самостійним навичкам і познайомити з елементарними правилами безпеки.
З цією метою необхідно, перш за все, представити у всіх подробицях, як проходить день малюка, проаналізувавши можливі небезпечні ситуації та шляхи їх запобігання.
Безпека дітей в побуті: Основи
Будинок - перше місце, де дитина піддається серйозному ризику. У сучасній квартирі присутньо багато механізмів і пристосувань, які при неправильному поводженні можуть стати причиною трагедії.
Домашні заняття з дитиною
Рекомендується провести з дитиною свого роду заняття: зобразити на аркуші паперу схему квартири і позначити на ній яскравими квітами небезпечні зони. Кожну з цих зон необхідно детально описати, пояснивши малюкові, чому саме тут слід бути особливо уважним і обережним. Дитині важливо дати зрозуміти, що самі по собі побутові предмети не можуть заподіяти їй шкоду при правильному поводженні з ними, тому основною умовою безпеки є вміння користуватися цими предметами. Потім навчити дитину основним прийомам користування повсякденними предметами (якщо в цьому є необхідність).
Безпека дітей в побуті: газ
Поясніть дитині, що до газової плити не варто підходити без необхідності. За процесом приготування їжі на плиті повинні спостерігати дорослі, тому що газ - це завжди небезпека. Слід також розповісти дитині, до яких наслідків може призвести неправильне поводження з газовою плитою. Психологи рекомендують у процесі пояснення використовувати знайомі дитині слова, що викликають негативні асоціації: біль, кров, лікарня, укол і т. д. Як пояснити дитині, що газ небезпечний:
Використовуйте в розмові такі фрази і тлумачення:
1. Доторкнувшись до вогню на плиті, можна отримати опік. Розкажіть відомі історії про подібні події і їх наслідки, щоб на конкретних прикладах дохідливо пояснити дитині небезпека опіку.
2. Якщо вогонь на плиті несподівано потухне, то газ може заповнити все приміщення, отруїти повітря і навколишніх людей. Крім того, найменшої іскри може виявитися досить для вибуху газу, що наповнив кухню. Чому може згаснути вогонь?
Причиною може стати протяг або, наприклад, пролита на плиту бульйон.
3.Слід пояснити дитині, що газу спеціально надають різкий неприємний запах, щоб його присутність в повітрі можна було відразу відчути, так як очима його побачити неможливо.
Як правильно себе вести, якщо в квартирі відчувається запах газу
1. Необхідно негайно повідомити про це дорослим. Телефонувати потрібно від сусідів, оскільки під час користування телефонним апаратом може проскочити іскра.
2. Провітрити приміщення.
3. Не запалювати вогонь і не торкатися до електроприладів, навіть вимикачів світла
4. Негайно покинути приміщення
Безпека дітей в побуті: електрика.
У будинку може бути електрична кухонна плита, а не газова, а також багато інших побутових електроприладів, проводів і розеток. В першу чергу дитині слід пояснити, що електрику не любить контакту з руками, металевими предметами або сусідства з водою. Малюк повинен твердо усвідомити для себе заходи безпеки з електрикою, і не торкатися до електроприладів і проводам мокрими руками. Крім навчання запобіжних заходів необхідно також розповісти і про користь електрики в повсякденному житті, безпечних прийомах поводження з електроприладами. Головне правило для дорослих: не залишати електроприлади включеними, якщо дитина залишається один вдома. Не варто забувати, йдучи з дому, вимикати електроприлади з розеток. Це додасть впевненості батькам, що в будинку в період їх відсутності все в порядку, і допоможе уникнути можливих подій. Необхідно також пояснити малюкові, що при найменших ознаках несправності електроприладу, наприклад, появу іскор, слід відразу ж сказати про це дорослим або зателефонувати сусідам (якщо малюк залишився вдома один).
Домашні заняття з дитиною
Перерахуйте разом з дитиною в розмові всі споживачі електричного струму, наявні в будинку. Опитайте дитини про призначення кожного приладу та правила поводження з ним. Поговоріть на предмет можливого виникнення небезпеки при користуванні цими приладами і порядку дій в цій ситуації.
На замітку малюкові: як запобігти пожежі
1. Сірники і запальнички - це не іграшки, ними користуються тільки в разі потреби.
2. Не грай з розетками.
3. Самостійно не запалює газову плиту
4. Не залишай без нагляду увімкнені електронагрівальні прилади (праска, чайник)
5. Не грай з рідинами, які легко спалахують (бензин, газ)