Деформації грудної клітки спостерігаються у 2% дітей. Вони викликають зміни функціональності органів дихання, серцево-судинної системи. В організмі, що росте подібні зміни призводять до зміщення органів грудної порожнини. В результаті у дитини частішає дихання, збільшується число серцевих скорочень. Каркасна функція грудної порожнини порушується при будь-якому виді патології, тому деформація грудної клітки доставляє суттєві незручності. Лікування зсувів хребта і ребер повинно проводитися на ранніх стадіях. Тільки так вдасться запобігти серйозних ускладнень. Види деформацій грудної кліткиу дітей:
• воронкоподібна часто спостерігається у дітей з астенічним статурою. У міру росту дитини зміщення збільшується. Виражений косметичний дефект спереду у верхній частині грудей супроводжується дискомфортом. Нерідко даний тип патології призводить до викривлення хребетного стовпа;
• килевидна деформація грудної клітки - грудина виступає вперед; • вигнута - спостерігається випинання грудної стінки вперед; ущелина грудини призводить до розширення верхньої частини тулуба; • плоска - випростаний грудинно-реберний комплекс.
Комплекс лікувальної фізкультури при деформації грудної клітки
1. В.П . (вихідне положення) – стоячи, ноги нарізно, гімнастична палиця унизу, хват за кінці. Викрут: палицю прямими руками перевести назад за спину. Вкрут: перевести палицю уперед, напружувати м'язи живота.
2. В П – основна стійка, палиця вертикально на підлозі перед собою – вдих. Присісти, зависнути, опираючись на палицю обома руками, розтягуючи м'язи спини – видих. В. П. (темп повільний).
3. В П – стоячи, ноги нарізно, руки в сторони. Короткими пружинистими рухами відводити прямі руки назад, розтягуючи м'яза грудей і з'єднуючи лопатки (напружувати м'язи живота й сідниць).
4. В П – лежачи на животі, руки в сторони. На вдиху прогнутися, підняти голову, плечі й руки не високо від підлоги, прагнучи з'єднати лопатки, утримувати положення від 3 до 8 сек. В П – видих.
5. В П - те ж, руки вперед. На вдиху прогнутися, руки зігнути, лікті відвести назад, з'єднати лопатки, кисті до плечей. Утримувати положення 3-5 сек, В П – видих.
6. В П – те ж, зігнути праву ногу в коліні, правою рукою привести пятку до сідниці, розтягуючи м'язи передньої поверхні стегна, 30-60 сек. Потім виконати те ж іншою ногою. Потім обома ногами разом.
7. В П – те ж. Руки під підборіддям. На вдиху прогнутися, виконуючи рухи руками, як при плаванні брасом. В П – видих.
8. В П – те ж. Зігнути ноги, захопивши руками гомілковостопні суглоби. Утримувати коліна разом, притиснутими до підлоги. На вдиху прогнутися й, розгинаючи ноги в колінних суглобах, тягтися прямими руками за ногами, з'єднуючи лопатки й розправляючи плечі. Утримувати положення 5-8 сек. Повернутися в В П – видих.
Всі вправи виконувати 6-8 разів.