Деформація грудної клітини – це захворювання опорно-рухового апарату, пов’язане зі зміною форм грудної клітини, кістково-м’язового каркасу, кісткової та хрящової структур. Деформації грудної клітини можуть бути як вроджені, так і набуті. Вроджені грудні деформації зустрічаються рідше, ніж набуті, вони пов’язані з аномаліями розвитку хребта, грудини, ребер і лопаток.
Причини виникнення деформації грудної клітини
У більшості випадків викривлення грудної клітини є генетичною аномалією. Генетичні дефекти обумовлені непропорційним розвитком кісткової та хрящової тканини, викликають розвиток асиметрії ребер та грудини, а також появу увігнутості та опуклості грудної клітини. Крім цього, основною причиною деформації грудини можуть бути механічні травми та пошкодження.
Набуті деформації грудної клітини найчастіше виникають внаслідок таких захворювань:
· рахіту;
· туберкульозу;
· захворювань легенів;
· травм грудної клітини.
Серед вроджених деформацій грудної клітини виділяють:
· лійкоподібна грудна клітина;
· килеподібна грудна клітина.
Лійкоподібна деформація грудної клітини (“груди шевця”, увігнуті груди, впалі груди) є найбільш поширеною деформацією грудної клітини і зустрічається в 1 випадку на 400 новонароджених. Лійкоподібна деформація виникає, як правило, при народженні або незабаром після народження. Хвороба характеризується вираженим поглибленням у центральній, а також нижній частині грудного каркасу, причиною цієї патології є вроджена неповноцінність реберних хрящів.
Діагностика деформацій грудної клітини, як правило, не є проблемою. Перш за все лікар ортопед-травматолог проводить огляд, тільки після цього він може призначити ще ряд обстежень.
Комплекс вправ для виправлення деформації грудної клітки ґрунтується на тренуванні правильного дихання.
Важливо пам’ятати, що всі вправи треба робити на вдиху, а повертатися у вихідне положення на видиху. Рівномірно розподіляйте навантаження на верхню частину тулуба.
Рекомендовані вправи при деформації грудної клітки.
Комплекс вправ ЛФК №1
1. В.П. (вихідне положення) – стоячи, ноги нарізно, гімнастична палиця внизу, хват за кінці. Викрут: палицю прямими руками перевести назад за спину. Вкрут: перевести палицю уперед, повторити 8 разів, напружувати м'яза живота.
2. В.П. – основна стійка, палицю поставити вертикально на підлозі перед собою – вдих. Присісти, зависнути, опираючись на палицю обома руками, розтягуючи м'яза спини – видих. Повернутися в В.П. Повторити 8 разів, темп повільний.
3. В.П. – стоячи, ноги нарізно, руки в сторони. Короткими пружинистими рухами відводити прямі руки назад, розтягуючи м'язи грудей і з'єднуючи лопатки. Повторити 8 разів, напружувати м'яза живота й сідниць.
4. В.П. – лежачи на животі, руки в сторони. На вдиху прогнутися, підняти голову, плечі й руки невисоко від підлоги, намагатися з'єднати лопатки, утримувати положення від 3 до 8 сек. Повернутися в В.П. – видих. Повторити 3-5 разів.
5. В.П. - те ж, руки вперед. На вдиху прогнутися, руки зігнути, лікті відвести назад, з'єднати лопатки, кисті до плечей. Утримати положення 3-5 сек, повернутися в В.П. – видих. Повторити 6-8 разів.
6. В.П. – те ж, зігнути праву ногу в коліні, правою рукою притиснути п’ятку до сідниці, розтягуючи м'яз передньої поверхні стегна, 30-60 сек. Потім виконати те ж іншою ногою. Потім обома ногами разом.
7. В.П. – те ж., руки під підборіддям. На вдиху прогнутися, виконати 8 рухів руками, як при плаванні брасом. Повернутися в В.П. – видих. Повторити 3-5 разів.
Комплекс вправ ЛФК №2
1. В.П. – лежачи на спині. На вдиху підняти прямі ноги до вертикального положення. На видиху опустити ноги за голову, розтягуючи м'язи спини. Повернутися в В.П. – вдих. Повторити 4-6 разів.
(Так само робиться добре знайомий всім «велосипед». Перебуваючи у цій же позі, слід підняти руки і одночасно притиснути до тулуба зігнуті в колінах ноги.)
2. В.П. - те ж. На видиху підняти голову, напружуючи м'яза живота й опустити поперек максимально до підлоги, носки тягти на себе, утримувати положення 2-3 сек. Повернутися в В.П. – вдих. Повторити 8 разів.
3. В.П. - те ж., ноги зігнуті в колінах. Утримуючи нерухомо плечі й голову, притягати ноги до грудей. Повторити 8 разів, 2-3 підходу, темп швидкий.
4. В.П. – лежачи на спині, руки вгору. Махом рук – сісти, підняти руки вгору, випрямитися. Повільно повернутися в В.П. Дихання вільне. Повторити 8 разів.
5. В.П. – те ж, руки уздовж тулуба. «Солдатик». Підняти невисоко голову, руки, прямі ноги, носки тягти на себе, утримувати напругу 30 сек.
6. В.П. – сидячи на п'ятах, руки з'єднані в замок за спиною. Піднімати прямі руки максимально нагору, утримувати максимальне положення 10-20 сек., повернутися в В.П. Повторити 2-3 рази.
7. В.П. – лежачи на спині, валик під лопатками, розслабитися 1 хв.
Будьте здорові!